Türkiye'nin en ünlü apartmanı

Yıl 1989... Suadiye'de, buram buram 80'ler kokan bir apartmanın önü. Öyle sıradan bir apartman değil hani. Türk televizyon tarihinin en uzun süreli (13 yıl) dizisi "Bizimkiler"in apartmanı.

Nisan 5 2014

Malum günlerden biri... Apartman kapısının önündeki bidonlar büyük bir gürültüyle şangır şungur devrilir. Gürültüyü duyan Kapıcı Cafer bir telaşla apartmandan dışarı fırlar. Üst katlardan Baykuş Cemil ise, "Sevim koş, Katil geldi!" diye bağırır her zamanki gibi... Giriş katın balkon camından ise bir çift göz izlemektedir olanları. Ne zaman ki Katil Yavuz Bey içeri girer ve gözden kaybolur, o balkonun kapısı bir hışımla açılır ve apartman Yöneticisi Sabri Bey görünür. Hayli sinirlidir ve Cafer'e dönüp başlar söylenmeye: "Ne bu canım, vallahi karakola çektireceğim. Her gün de yapılmaz ki kardeşim!"

Stooop!

"Bizimkiler", bir dönemin nice kuşağını her pazar akşamı ekranlara toplamayı başarırken, Türkiye'nin en ünlü apartmanını da her evin "bizimkiler"iyle tanıştırdı. "Vatandaşa cart curt yok" diyen Katil Yavuz'uyla, işi gücü düzenbazlık olan Tak Tak Sedat'ıyla, sinirlendiğinde "Benim adım Cemil!" diye bağıran Baykuş Cemil'iyle, Kapıcı Cafer'i, Şükrü Bey'i ve tabii ki unutulmaz yönetici tiplemesi Sabri Bey'iyle... Hangisi unutulabilir ki? Nice kuşağın hayatlarına dokunan o apartmanın sakinlerini bu denli zihinlere perçinleyen, belki gerçek hayatta da var olan, hepimizin etrafındaki "Bizimkiler"dir...

Motooor!

Öyle ya, Türkiye onları bekler! Yönetmen Yalçın Yelence, sıcak çayını alır ve tekrar koltuğuna oturarak yeniden çekimlere devam eder... Sabri Bey'in balkonunun önünde dizinin en gürültülü, en kavgalı, kısacası en "huzursuz" sahneleri bir kez daha ekranlara taşınacaktır. Kameranın hemen gerisinde toplanan kalabalığın arasında ise gencecik iki hanımefendi yine pür dikkat çekimleri izlemektedir. Her çekim gününde Sabri Bey'in, Kapıcı Cafer'in ve Katil Yavuz'un nice didişmelerine şahit olurlar. Sadece bununla kalmayıp, usta oyuncu Mehmet Akan'ın hayat verdiği Sabri Bey'den çok şey öğrenirler. Başta da, bir apartman yöneticisinin nasıl olması gerektiğini değil, aslında "nasıl olmaması" gerektiğini... Belki de bu yüzden apartman yönetiminde "önce huzur" der yıllar öncesinin o iki hanımefendisi ve bugünün başarılı iki yöneticisi; Aylin Barışkan ve Gaye Barışkan.

Adeta bir televizyon dizisi için inşa edilmiş ünlü Şale Apartmanı'nın önündeki kavgalı balkon sahnelerinin, aslında geri planda bugünlerin "profesyonel apartman yöneticiliğini" inşa ettiğini hangimiz bilebilirdi ki?

14 Ev 14 Hayat

BİZİMKİLER DİZİSİ

Bizimkiler Dizisi

İLGİLİ HABERLER

>>Barış Manço, 81300 Moda

>>İki cezve su, bir okyanus

>>Şapkalar hazır mı?

>>Karlar altından...

>>"La Diva Turca"

>>Dert babası

>>Vali Konağı'nda çocuk olmak

>>Davet

>>Bir "19 Mayıs", ikindi vakti...

>>Narmanlı'da son gün

>>Gardıroptaki çocuk

>>Şişli'de bir apartıman...

>>275 şövalye