SANAT

KENTİN KALBİNDE BİR SANAT MABEDİ GALERİ NEV

Türkiye'nin en büyük iki kentini merkez alıp yıllarca sanatı paylaşmak, sanat tarihi ve sanat eleştirisi bilincini geliştirmek için çıkılan büyük bir yolculuk... Türkiye'deki resim sanatının en güzel ve en kaliteli platformlarından Galeri Nev, kapılarını Apartments dergimiz için açtı. Galerinin kurucularından ve aynı zamanda Barışkan Yönetim'in kat maliklerinden Haldun Dostoğlu ile keyifli bir söyleşi yaptık...

Bir kent galerisi olarak Galeri Nev, 30. yılına yaklaşırken içinizdeki heyecanı nasıl yorumluyorsunuz?

Galeri Nev'i 1984 yılında Ankara'da kurduğumuzda sanatı, sanat tarihi ve eleştiri bilincini geliştirme, nitelikli yayınlar yaparak gelişmekte olan bu bilince destek olma vizyonuyla hareket ettik. Şu an geriye dönüp baktığımızda o günlerde kendimiz için çizdiğimiz yoldan çok sapmadığımızı görmek bizi mutlu ediyor.

Yüze yakın yayın, 300'den fazla galeri sergisi, özgün baskı prodüksiyonlarının yanı sıra Alev Ebüzziya, Erol Akyavaş, Nejad Devrim, Mehmet Güleryüz gibi sanatçıların retrospektif sergilerini düzenledik. Sanatçılarımızın görünürlüğünü sağlamak için yurtdışı ilişkilerimizi taze tuttuk.

Türkiye'de gelişmekte olan sanat ortamının dinamiklerini iyi izleyip, bu dinamikler doğrultusunda sanat izleyicisini hayal kırıklığına uğratmamaya çalıştık. Böylece 30. yıla yaklaştık...

Entelektüel paylaşım platformları olarak sanat galerilerinin her zaman seçkin bir kitlesi var. Dünden bugüne baktığınızda söz konusu kitledeki değişimler ne yönde?

Galeriyi hizmete açtığımız günden bu yana şüphesiz Türk sanatında çok büyük değişiklikler oldu; sanatsever ve koleksiyoner sayısında artış ve üretilen sanatın kalitesinde akıl almaz bir gelişme yaşandı. Artık Türk sanatçılar dünyaya açık ve akımları yakından izleyen, üretimlerini bu doğrultuda yaparak uluslararası çevrelerde kendilerinden söz ettirebilecek durumdalar. İzleyici için de aynı şeyleri söyleyebiliriz tabii. Onlar da yurtdışındaki fuarları, önemli sergileri, bienalleri izlemek için özel çaba harcayıp kendilerini daha donanımlı hale getirerek Türkiye'de üretilen sanatı dünya sanatıyla mukayese etme imkanına sahip oluyorlar. Önümüzdeki yıl 13. sü düzenlenecek Uluslararası İstanbul Bienali'nin de sanat ortamımıza katkısı yadsınamaz, dünyanın en önemli sanat organizasyonlarından biri haline gelen İstanbul Bienali için şehrimize gelen uluslararası izleyici ve basın mensubu tahmin edemeyeceğiniz kadar çok sayıda.

Sanatçıların çalışmalarını sanatseverlerle buluşturma anında, sanatsever ile yapıtı kuşatan atmosferin de en iyi şekilde işin içine dahil edilmesinde nasıl bir yol izliyorsunuz?

1987 yılından 2007 yılına kadar tam 20 yıl sergilerimizi Maçka'daki galerimizde açtık. Ancak mekan artık bizi kısıtlamaya başladığı için yeni bir mekan arayışı içine girip şu an bulunduğumuz Mısır Apartmanı'nın (İstiklal Caddesi'nde) beşinci katında karar kıldık. Beş yıla yakın bir süredir de bu mekandayız. Mısır Apartmanı şehrimizin gözde mekanlarından biri. Yüksek tavanlı geniş bir sergi salonuna sahip olmak hem izleyicilerin konforu hem de eserlerin en iyi şekilde sunulması açısından çok önemli. Mısır Apartmanı'nda bizden başka beş galeri daha var.

Beyoğlu sanatseverlerin çok fazla tercih ettiği bir semt. Bu bölgede çok sayıda galeri olması, İstanbul gibi trafiği yoğun olan bir şehrin sanatseverleri için zamanı iyi kullanmak açısından büyük bir avantaj.

Konuk ettiğiniz sanatçı skalası çok geniş ve çok iyi isimler var... Yeni yılla birlikte farklı isimlerin çalışmalarını da görecek miyiz?

Uzun yıllardan beri birlikte çalıştığımız sanatçılarımız var; kariyerlerine ilk adımlarını birlikte attığımız, ilk sergilerini düzenlediğimiz birçok sanatçımızın bugün artık uluslararası üne ulaştıklarını görmek bizi çok mutlu ediyor. Ancak yeni, genç ve yetenekli, sanata ve dünyaya bakışı farklı yaratıcı sanatçı arayışımız da sürüyor elbette. Bu vasıflara sahip sanatçıların çalışmalarını sergilemek hem galeriyi canlı tutmak hem de izleyiciyi heyecanlandırmak açısından çok önemli. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi bu da çok zor bir karar. Geçen yıl böyle bir sanatçıya yer verdik. Meltem Işık, eserlerinden etkilendiğimiz bir sanatçıydı ve çok başarılı bir sergiye imza attı.

BARIŞKAN YÖNETİM DİYALOGA ÇOK AÇIK BİR ANLAYIŞA SAHİP

Barışkan Yönetim'in alanlarında ne kadar tecrübeli olduğunu biliyoruz. Oturduğumuz apartmanın yönetiminin bu denli birikimi olan kişilerin elinde olması bizi mutlu ediyor. Kendileriyle bire bir ilişkimiz var. Problemlerimizle ilgilenip, birlikte çözüm arama konusunda ve diyalog ortamı yaratma konusunda çok açık bir tutuma sahipler.

Barışkan Yönetim'in 30. yılları için biz kat malikleriyle paylaştığı Apartments dergisini, okurların ilgisini çekecek güncel içerikler sunmak ve çalıştığımız yöneticilerin vizyonlarını daha geniş kitlelere duyurmak açısından önemsiyorum. Apartments'ın uzun ömürlü bir yayın olmasını diliyorum.

Aralık'ta Nev'de

Paris'te yaşayan, kendine has tekniği ve formları ile sanatseverlerin beğenisini kazanan dünyaca ünlü seramik sanatçımız Alev Ebüzziya'nın eserleri sergilenecek.

Galerİ Nev İstanbul

İstiklal Cad. Mısır Apt. No: 163 Kat: 4/23 Beyoğlu Tel: 0212 252 15 25 / info@galerinevistanbul.com Galeri Nev İstanbul Salı ve Perşembe günleri saat: 11.00-18.30 arası açıktır.İLGİLİ HABERLER

>>"Zor yolun renkli yolcusu BİRİM BOZOK" haberini görmek için tıklayınız...

>>"Canlı anıların ressamı" İSMET BİRSEL haberini görmek için tıklayınız...

>>"Kare Sanat Galerisi'nde "Yeni İşler" Var!" haberini görmek için tıklayınız...