APARTMAN GÖREVLİLERİMİZ

MUTLU APARTMANLARIN GİZLİ KAHRAMANLARI

Herkesten önce ayaktadırlar...
Güne erken bir merhabaları vardır hepsinin.
Binada yaşayanlar hiç dikkat etmemiştir de, belki onlar çoktan paylaşmışlardır bizimle apartmanın irili ufaklı sorunlarını. En çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda tam da olmaları gereken yerdedirler...
Onlar varken, apartmanımızda daha huzurludur uykularımız.

Hoş görüşü, yardımlaşmayı, saygıyı, sevgiyi, bir arada yaşamanın tüm dengelerini paylaşırız yıllarca...

Görevlilerimiz, apartmanlarımızın gizli kahramanlarıdır.
Kalpleri bizim için çarpar ve aslında biz çoğu zaman fark etmesek de o çok hak ettikleri teşekkürü beklerler bizden. Barışkan Yönetim olarak dosyamızın konukları başta olmak üzere, tüm çalışkan ve vefakar apartman görevlilerimize teşekkür ediyoruz.

Mesleğinizle aranızda nasıl bir bağ var?

Metin Demirci: Her mesleğin olduğu gibi bizim mesleğimizin de zor tarafları var. Çocukluk yıllarımdaki ekonomik zorluklar nedeniyle ilkokulu bitirdikten sonra eğitim hayatıma devam edemedim. Bu da tabii önümüzdeki iş imkanlarını kısıtladı. Daha önce bir nalburda çalışmıştım fakat apartman görevlisi olarak bugün yaptığım işten çok mutlu ve huzurluyum.

Ali Eşmeli: 1993 yılından beri bu mesleğin içindeyim. Dolayısıyla yaptığım iş ile benim aramda güçlü bir bağ oluştu diyebilirim. Daha önce bir yayınevinde pazarlamacılık alanında çalıştım. Bugün ise çok mutluyum ve işimi severek yapıyorum.

Elfida Özaltın/Bahattin Özaltın: Ben apartman görevlisi olarak 2005 yılından bu yana hizmet veriyorum. Her geçen gün mesleğimi daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Görev yaptığım apartmandan ve Barışkan Yönetim'in bizlerle olan iletişiminden oldukça memnunum.

Ali Yeğin: Son 10 yıldır Barışkan Yönetim ile birlikte çalışıyor ve mesleğimi icra ediyorum. Mesleğimiz iletişim temelli olduğu için ve Barışkan Yönetim gibi profesyonel bir firmayla çalıştığımız için mesleğim ile aramdaki bağ daha da güçlendi.

Türkan Ulucan/Mehmet Ulucan: Mesleğimde uzun bir dönemi geridebıraktım. Rahmetli Ertuğrul Barışkan ile de 5 yıl birlikte çalışmıştık. Ardından Gaye ve Aylin Hanımlarla birlikte çalışmamıza devam ettik. 2000 yılından beri Barışkan Yönetim ile birlikteyim. İşimi yapmaktan ve burada olmaktan mutluyum. Görev yaptığım apartmandaki kat malikleri ve kiracılarla iletişimimin iyi olduğuna inanıyorum.

Hanife Ünal: İşimi severek yapıyorum. 20 yıldır apartman görevlisi olarak hizmet veriyorum; ancak Barışkan Yönetim ile son 12 yıldır birlikteyiz. Bundan da ayrıca çok mutluyum.

Yöneticilerinizle aranızdaki iletişimde beklentileriniz neler?

Hanife Ünal: Belirttiğim gibi ben Barışkan Yönetim ile son 12 yıldır çalışıyorum ve bundan dolayı çok mutluyum. Barışkan Yönetim'le aramızda çok güçlü bir güven bağı var. Biz onlara güveniyoruz, onlar da bize güveniyor. Bu çok önemli. Kurdukları iletişim tarzıyla bizler de kendimizi daha iyi hissediyoruz.

Sizce apartman ve site yönetiminde profesyonel yönetim anlayışı nasıl bir fark getiriyor?

Türkan Ulucan/Mehmet Ulucan: Her şeyden önce apartman içinden bir yönetici yerine, dışarıdan profesyonel bir bakış olması bizim de çalışmalarımızı olumlu yönde etkiliyor. Bu sayede sadece profesyonel yönetim şirketinin yetkili isimleriyle iletişim halinde oluyoruz. Tabii bu da işlerin aksatılmadan daha sağlıklı ve hızlı bir biçimde ilerlemesini sağlıyor.

Kat malikleriyle ilişkilerinizde gerektiğinde yöneticiniz sizi destekliyor mu?

Türkan Ulucan/Mehmet Ulucan: İşimiz gereği elbette zaman zaman anlaşmazlıklar çıkabiliyor; ancak yöneticilerimiz bu konuda gerçekten iyi bir arabulucu görevi üstleniyorlar. Barışkan Yönetim, profesyonel bir yaklaşım içinde haklarımızı korumaktan hiçbir zaman kaçınmıyor. Bu da tabii bizleri çok daha mutlu ediyor.

Ali Yeğin: Görev yaptığımız apartmandaki kat malikleri ve kiracılarla iletişim kurarken daima çözüm odaklı düşünmeye gayret edip huzursuzluk getirecek tartışma ortamlarına girmemeye özen gösteriyoruz. Yöneticimizle de bu konuda daima bilgi alışverişi içinde oluyoruz.

Apartmanla ilgili konularda yöneticiniz sizin fikirlerinize de başvuruyor mu?

Türkan Ulucan/Mehmet Ulucan: Apartmanda bir tadilat olduğunda önce yöneticilerimiz bizimle bir toplantı yapıp fikirlerimizi alıyor mutlaka. Yöneticimizin çalıştığı, güvendiği bazı ustalar var. Biz de onların ustalığına, uzmanlığına güveniyoruz.

Metin Demirci: Eksiklerimizi bildirdiğimizde Barışkan Yönetim en uygun ustaları buluyor. Her ustayla çalışmazlar, bu çok değerli bir prensip bana göre. Bu prensip sayesinde işler daha kaliteli ve güvenli bir şekilde sonuçlandırılıyor.

Kat maliklerinin sizlere yaklaşımında dünden farklı olarak bugün neler değişti? Barışkan Yönetim'in bu süreçteki etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Elfida Özaltın/Bahattin Özaltın: Barışkan Yönetim ile çalışmaya başladıktan sonra hayatımda pek çok şey değişti diyebilirim. Görev yaptığım apartmandaki kat maliklerimizle bazı problemler vardı. Barışkan ailesi sayesinde aradaki iletişim kopukluğunu gidermeyi başardım ve bugün artık işimi daha çok severek yapmaya başladım.

Kat maliklerimizin bizlere olan yaklaşımında dünden farklı olarak yeni bir hitap tarzı yaygınlaştı. Eskiden "kapıcı" olarak adlandırılırken bugün artık "apartman görevlisi" olarak daha saygın bir noktada olduğumuzu görüyorum. Özellikle bu konuda Barışkan Yönetim'in ciddi bir çabası olduğu için ayrıca teşekkür ediyorum.

Ali Yeğin:Rahmetli Ertuğrul Barışkan çok disiplinli bir beyefendiydi. Aynı şekilde Gaye Hanım ve Aylin Hanım da bu çizgide devam ediyorlar. Biz de ister istemez bu disiplin anlayışıyla beslenerek hizmet veriyoruz. Dolayısıyla kat maliklerimizin bize yaklaşımlarında artık daha saygın bir ortam var.

Apartman yöneticiliğinin dünü ve bugününe baktığınızda neler değişti?

Türkan Ulucan/Mehmet Ulucan: Bizim önceki yöneticimiz Taksim Sıraselviler'deydi ve bir de yardımcısı vardı. Zaman içinde yöneticimiz yaşlandı ve konuşmak, aidatları toplamak çok zor hale geldi. Daha sonra Barışkan Yönetim'e geçtik ve gerçekten sorun yaşadığımız noktalarda çok rahat ettik. Her şeyden önce tüm hesaplarımız şeffaf hale getirildi. Bütün hesaplar çok düzgün bir şekilde tutuldu. Örneğin, eskiden doğalgaz faturası çok gelirdi ve 3-4 aidat fazla topladığımız olurdu. Çünkü hesaplar öngörülebilir şekilde tutulmuyordu. Bu da apartmanda sürekli bir huzursuzluğa neden oluyordu.

Bugün Barışkan Yönetim ile bu tip sorunları artık yaşamıyoruz. Diğer meslektaşlarımıza da Barışkan Yönetim ile çalışmayı her zaman tavsiye ediyoruz.

Hanife Ünal: Burada gerçekten işler çok düzgün işliyor. Beni başka bir yerden çağırmışlardı fakat ben gitmedim. Çünkü burada olmaktan, Barışkan Yönetim ile birlikte çalışmaktan çok memnunum. Burada bana hak ettiğim değerin verilmesini çok önemsiyorum.

Ali Yeğin: Apartman görevlisi olarak çalışmaya başlamadan önce 7 yıl bir su firmasında çalışmıştım. Yıllarca sigortanı yapacağız demelerine rağmen hiçbir şey yapmadılar. Bugün ise sigortam var, maaşım zamanında hesabımda oluyor. Yeri geliyor, bir ihtiyacım olduğunda yöneticilerimiz hemen ilgileniyorlar.

Apartman görevlisi olarak ne gibi haklarınız olmalı, beklentileriniz neler?

Hanife Ünal: Sigortam, düzenli maaşım var. Bayram ikramiyem yok ama olursa bundan büyük mutluluk ve gurur duyarım elbette. Benim için önemli olan hizmet verdiğim apartmanda, emeklerimin görülmesi ve hak ettiğim değerin verilmesidir. Bunu da bugüne kadar gördüğüm için çok mutlu ve huzurluyum.

Ali Eşmeli: Biliyorsunuz bir devlet memurunun pek çok hakkı var; ikramiyeler, yakacak yardımı gibi... Fakat bizim bu konuda haklarımız biraz sınırlı. Bu konuda ilerleyen yıllarda ilerleme kaydedeceğimizi ümit ediyorum. Barışkan Yönetim'in çabalarıyla geçtiğimiz bayramda ikramiye aldım ve bu beni çok duygulandırdı. Herkese çok teşekkürler...

MUTLU BİR MUTFAK-BANYO HİKAYESİ

Hanife Ünal: Bir konuda öncelikle Barışkan Yönetim'e ve kat maliklerimize teşekkür etmek isterim. Yakın zamana kadar mutfakta dolabım, tezgahım yoktu. Hatta çöp kovamı koyacak yerim bile yoktu. Şimdi hepsi var ve çok mutluyum bu yüzden...

Ali Eşmeli: Hanife Hanım'ın mutfağının yapıldığını duymuştum. İçimden "keşke benim de banyomda ufak bir tadilat olsa ve problemler giderilse" diye geçiriyordum ki hiç talep etmememe rağmen bir ay içinde Barışkan Yönetim'in aracılığıyla banyom yenilendi, bütün tesisat problemlerim giderildi. Bu beni gerçekten çok mutlu etti. Dairelerimizle, yaşadığımız yerleri gezerek, görerek, sorarak ilgilenmeleri çalışma azmimi güçlendirdi. Her şeyden önce yöneticilerimiz Gaye ve Aylin Hanım o kadar mütevazı, anlayışlı ve düşünceliler ki kocaman bir ailenin içinde olduğumuzu hissediyoruz. Üslupları bile bu aidiyet duygusunu derinden vermeye yetiyor.