HUKUK PENCERESİ

Doğru Bildikleriniz
Yanlış Olabilir!

Av. Hesna Satır
hukuk@bariskanyonetim.com


Dergimizin her sayısında apartman yönetiminin hukuki konularında merak edilenleri bu köşemizde bulacaksınız.
Siz de merak ettiğiniz haklarınızı öğrenmek için bize yazın, köşemizden yanıtlayalım...

Dairemde radyatörlerimi kaldırdım. Doğalgaz kullanmıyorum. Dolayısıyla yakıt giderine katılmak istemiyorum.

Yanlış! Müşterek ısınmada, kat maliki, "Dairemde radyatörlerimi kaldırdım. Doğalgaz kullanmıyorum. Dolayısıyla yakıt giderine katılmak istemiyorum." diyemez. Adı üstünde müşterek ısınma durumu var. Bu nedenle, doğalgaz giderlerine iştirak etmek zorundadır. Ancak kat malikleri kararı ile müşterek ısınma yerine bireysel ısınmaya geçtikleri zaman istediğini yapmak hakkını elde eder.

Yakıt ücreti arsa payına göre paylaştırılır.

Doğru! KMK. Madde 20 - Ana gayrimenkulün genel giderlerine katılma: Kat maliklerinden her biri, aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: (b) bendi; Ana gayrimenkulün yakıt giderleri için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.

Aidatımı geç ödediğimde ceza tazminatı da ödemek mecburiyetinde değilim.

Yanlış! KMK. Madde 20 - Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ya da kiracısı, ödemede geciktiği günler için aylık % 5 hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Çatıda yapılacak tamiratları en üst kat öder.

Yanlış! Çatı ortak yerlerdendir (KMK. Madde-4). Bu nedenle çatının onarım bedeli de tüm kat maliklerinden alınır (KMK. Madde-20/b). (Aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça, arsa payı oranında alınır.)

Bahçedeki ağaçlar, budama zamanında beledİyeye başvurularak, özel görevliler tarafından veya çıkan izin doğrultusunda işinin ehli kişİilere budatılmalıdır.

Doğru! Ağaçlar, kamu malı kapsamındadır. Bu nedenle, bakımı (budama da dahil) uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bunun için "Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü"ne başvurulabilir. Bazı apartmanlar ise bahçe bakımı için bahçıvanla çalışmaktadır.

Doğalgaz kombilerinin ve merkezi sistem kazanların yılda en az bir defa kontrol ettirilmesi şart değildir.

Yanlış! Merkezi sistemlerde doğalgazın emniyetli ve ekonomik kullanımı için, sonbaharda brülör ve kazan bakımı mutlaka yapılmalıdır. Aynı şekilde kombilerin de her yıl bakımı yaptırılmalıdır.

Ücretini kendim karşılamak şartıyla apartmanın içini istediğim zaman boyatabilir ya da bahçe taşlarını yaptırabilirim.

Yanlış! KMK. Madde 19 - Ana gayrimenkulün bakımı, korunması ve zarardan sorumluluk: Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin 4/5'nin yazılı rızası olmadıkça ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.İLGİLİ HABERLER

>>"PAY ÖLÇER SİSTEMİ NELERİ DEĞİŞTİRECEK?" haberini görmek için tıklayınız...

>>"EV ALMA KOMŞU AL" haberini görmek için tıklayınız...