AJANDA

Evde Eğlence Zamanı

Evde iyi vakit geçirmenin en güzel yollarından biri de sinema ve müzik keyfi ... Yılın son günlerinde keyif alarak izleyeceğiniz, dinleyeceğiniz özel bir seçki hazırladık. İyi eğlenceler...


AŞK TESADÜFLERİ SEVER
Yönetmen:

Ömer Faruk Sorak

Yıl 1977, Ankara' da bir eylül sabahı... Hamile karısı Neriman'ı hastaneye yetiştirmeye çalışan Yılmaz Bey'in kullandığı araba, Ömer Bey'in arabasına çarpar. Bu çarpışma Ömer Bey'in arka koltukta oturan hamile karısı İnci'nin erken doğum yapmasına neden olur. Iki bebek aynı gün dünyaya gelirler. İlk kez birbirlerini görür gözleri... Bu kaza Özgür ve Deniz'i bir araya getiren tesadüfl erin başlangıcı olur. Onları bir araya getiren şey her neyse, aralarına şeff af bir duvar örmeyi de başarır her seferinde. ta ki 25 yıl sonra, İstanbul'da yolları kesişene kadar... Başrollerini Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin'in paylaştığı fi lm, geçtiğimiz günlerde İsviçre'de düzenlenen lucerne Uluslararası Film Festivali'nde "en İyi Film" ödülünü kazanmıştı.

EN ESTAMBUL / AYHAN SİCİMOĞLU

Ayhan Sicimoğlu, Friends & Family adlı ilk albümünde arkadaşları ve ailesiyle bir araya gelip koleksiyon parçası bir CD ile karşımıza çıkmıştı. Bu sefer ekibine, yabancı müzisyenleri ve diğer tarzlardan yerli sanatçılarımızı da dahil edip "en estambul"u bizlere sunuyor. İstanbul, yüzyıllardır dünyanın merak ettiği, yarıştığı, kıskandığı, aşık olduğu ve hatta hiç görmeden hakkında eserler bestelenen bir şehir. O'na ithaf edilen ve albüme adını da veren en estambul, önce bir yabancının sonra da genç bir İstanbullu'nun gözü ve sesiyle anlatılıyor: "Bu güzelliklerin farkına varıp; korunması, yüceltilmesi ve kollanması ümidiyle… Borçluyuz sana İstanbul."

EPİGRAF

80 yıl önce, evlerdeki en büyük eğlence aracı neydi?

"Haziran ayında Nazilli radyo ile tanıştı. Dükkanımızın karşısındaki Kahveci Ali Rıza efendi, İzmir'den kocaman bir radyo getirmişti. Radyoyu kurup işletmek için bir de mühendis gelmişti..." (1930'lara doğru).

Bahri ersöz'ün kendi kaleme aldığı, Bir Cumhuriyet Çocuğunun Yaşam Öyküsü adlı kitabından... Cevap: Radyo

TADI DAMAĞIMIZDA

DEDEMİN İNSANLARI
Yönetmen:

Çağan Irmak

Film, küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. Kalabalık ve sıcak ege insanlarının hikâyesini izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere bir defa daha, ama bu kez farklı bir yerden bakmayı ve düşünmeyi sağlıyor. Filmin oyuncu kadrosunda, Çetin tekindor ve Hümeyra Akbay gibi oyuncuların yanı sıra, son dönemin popüler oyuncularından Mert Fırat ve ezgi Mola gibi isimler de var.

ARALIK 2012 AYI AJANDASINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

MAYIS 2012 AYI AJANDASINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...