BİZDEN

30 Yıldır Huzur ve Güven İnşa Ediyoruz

Gaye Barışkan
Barışkan Yönetim ve Danışmanlık Yöneticisi / Ekonomist
gaye@bariskanyonetim.com1983 yılından bu yana bina-konut yönetimi ve danışmanlığı konusunda hizmet veren Barışkan Yönetim, güçlü teknik ve idari kadrosuyla birlikte 30. yılına giriyor. Şirketin sahipleri Gaye Barışkan ve Aylin Barışkan'ın Nişantaşı ofisinde, üçüncü kuşak temsilcisi Gaye Barışkan ile dünden bugüne Barışkan'ı konuştuk...

Barışkan Yönetim, 30. yılında... Geriye doğru gidersek, her şey nasıl başladı? Bu başarı öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

Her şey dedemin emekli olduktan sonra Nişantaşı bölgesinde birkaç apartmanın yönetimini devralmasıyla başladı. Zamanla tabii yaşı ilerledikçe ve artık daha çok tatil yapma ihtiyacı artınca, yönetimini üstlendiği bazı apartmanları babama devretti. Rahmetli babam hukuk müşaviriydi ve dedeme hukuki konularda yardımcı oluyordu. Dolayısıyla babamın işin içine girmesi de önce hukuki işlerle, sonra da devraldığı apartman yönetimleriyle oldu. Devraldığı apartmanların yanı sıra, bina yönetimleri için yeni teklifler de geldi. Bu noktada kardeşim ve ben de işin içine girerek şirketi kurduk. Üç nesil bir arada çalıştık.

Başka bir iş var mıydı hayalinizde?

Kardeşim Aylin Barışkan ile birlikte ekonomi bölümünden mezun olduk. Yüksek lisansımızı ise Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yaptık. Daha üniversite yıllarındayken bizde, aile mesleğimize karşı ciddi bir ilgi ve duyarlılık oluşmuştu. Hatta o yıllar, bilgisayar kullanımının ticari alana girmesiyle, şirketimizin dokümantasyon işlerini bizzat üstlenmiş ve işletme raporlarını bilgisayar üzerinden biz hazırlamaya başlamıştık. Üniversite bitince tabii kendimize bir kariyer yolu çizdik. Planlarımız vardı ve farklı bir iş alanına girmek istiyorduk. İki yıl kadar çok büyük bir şirkette, oldukça iyi pozisyonlarda görev aldık. Ancak sonrasında, masa başında olmanın bize göre olmadığını fark ettik. Çünkü biz insanlarla sahada, yüz yüze iletişim içindeyken daha mutlu olacağımızı biliyorduk. Bu yüzden Barışkan Yönetim'i, aile şirketimizi daha da zirveye taşımaya karar verdik. Zaman içinde, kardeşimle birlikte Nişantaşı'nda bir ofis açarak şirketimizi daha kurumsal bir noktaya taşıma isteğimizin ilk adımını attık. Son 13 yıldır bu ofis, merkezimiz konumunda. Aynı zamanda Caddebostan'da da bir ofisimiz var.

SADECE BİNA & KONUT YÖNETİYORUZ

Barışkan Yönetim, sadece bina ve konut yönetimine odaklanıyor.
Örneğin, sigorta ya da gayrimenkul gibi alanlara girmiyorsunuz...
Bunun sebebi nedir?

Dönem dönem, büyük emlak şirketlerinden çözüm ortakları olmamız için ciddi teklifler aldık. Ailece bu konuyu çok düşündük. Eğer kısa vadede daha çok maddi kazanç için böyle bir sistemin içine girseydik, en büyük kaybımız insanların güveni olacaktı. Bugün dahi tüm çözüm ortaklarımızla aynı anlayış çerçevesinde çalışıyor ve doğrunun bu olduğuna inanıyoruz. Yıllarca inşa ettiğimiz güven sayesinde daima referansla hizmet verdik. Bu nedenle yıllarca sektörel olarak hizmet alanımızda herhangi bir değişikliğe yönelmedik. Bugün bina ve konutlar için idari, personel ve bütçe yönetimi hizmeti sunuyoruz. Ayrıca binaların ortak alanlarının bakımı ve teknik idaresi ile güvenlik konuları da yine hizmetimiz kapsamında yer alıyor.

Peki Barışkan Yönetim, ileride AVM yönetimlerini de üstlenecek mi?

Bu soruyu bize çok sık soruyorlar. Sonuçta herkesin uzmanlaşması gereken bir alan var. Bizim Barışkan Yönetim olarak hedeflerimizden biri de bu. Üç yıl içinde kendi yapılanmamızda tamamen farklı bir kurumsallaşmaya giderek AVM'lerin yönetimini de üstlenmeyi hedefliyoruz.

Bugün daha çok hangi bölgelerde hizmet veriyorsunuz?

İlk olarak Nişantaşı bölgesinde başlamıştık. Nişantaşı dahil Avrupa yakasında; Teşvikiye, Maçka, Gayrettepe, Ulus, Beşiktaş, Akatlar, Bebek, Emirgan, Sarıyer ve Tarabya'da hizmet veriyoruz. Anadolu yakasında ise; Bağdat Caddesi, Bostancı ve Kızıltıoprak'a kadar Fenerbahçe - Kalamış'ın da dahil olduğu geniş bir bölgedeyiz.

"Yıllarca İnşa ettiğimiz güven sayesinde daima referansla hizmet verdik.
Bu nedenle sektörel olarak hizmet alanımızda herhangi bir değişikliğe yönelmedik."


KOLAY OLANI REDDETTİK!

Barışkan'ı benzer diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Başka bir mesleği icra ederken ek olarak yöneticilik yapmıyoruz. Bizim tek ve gerçek işimiz; tahsilli, genç, dinamik, tecrübeli bir ekiple bina yönetmek. Aslında bahsettiğim gibi, kolay olanı tamamen reddeden bir çalışma disiplinine sahibiz. Emlak ve sigorta gibi alanlar bize çok yakınken reddediyoruz.

Emlak-sigorta ve apartman yöneticiliği birbirlerinden farklı alanlardır. Bizim asıl işimiz apartman ve site yöneticiliğidir. İnsanların yaşadıkları mekanları gerginlikten uzak, huzurlu ortamlara dönüştürmek için özel bir çaba içindeyiz. Bu nedenle 7/24 hizmet sunuyoruz. Hiçbir binada 7/24, her an yöneticinizle doğrudan görüşme şansı bulamazsınız. Fakat Barışkan Yönetim'de, kat malikleri bize istedikleri her an ulaşabiliyor ve bizzat bizimle görüşebiliyorlar. Ayrıca biz sadece yönetim değil, yönetim danışmanlığı hizmeti de veriyoruz.

Apartmanınızın ya da sitenizin yönetim toplantılarına danışman yönetici sıfatıyla katılabiliyoruz. Birden çok gayrimenkulünüz varsa, hepsinin yönetim toplantılarında sizi temsil edebiliyor, haklarınızı koruyabiliyor, sizi yaşadığınız ya da yaşamadığınız evleriniz konusunda da bilgi sahibi yapıyoruz.

"GÜVEN VE HUZUR GETİRDİNİZ"

Yönetimini üstlendiğiniz binalardaki kat maliklerinin, verdiğiniz hizmet konusunda düşünceleri neler oluyor?

Öncelikle güven duyduklarını belirtiyorlar. Eskiden aidatların nereye harcandığı, elde ne kadar paranın kaldığı tam olarak bilinmezken, şimdi her şeyin çok şeffaf olması haliyle bir güven yaratıyor. Hizmet verdiğimiz her binanın ayrı bir banka hesabı var. Bu yüzden tüm gelir ve giderler çok açık bir şekilde görülüyor. Bir diğer önemli husus ise, profesyonel yönetimin getirdiği huzurlu ortam... "Artık apartmanımızda huzur var" sözünü çok duyuyor ve bundan mutlu oluyoruz. Profesyonel yönetimden apartman görevlileri de oldukça memnun. Çünkü daha önceden maaşları düzenli ödenmiyor, sigortaları yatmıyor ve bunu takip edemiyorlardı. Bugün kredi ihtiyaçlarında bile, bize bir telefon ederek bankaya yarım saat içinde bordrolarını iletebilme imkanına sahipler.

Barışkan Yönetim'in birinci kuşak yöneticileri ile siz üçüncü kuşak yöneticileri arasındaki en büyük fark nedir?

Aslında iş disiplini, ahlakı ve prensipleri noktasında herhangi bir fark yok. Bu açıdan çok değerli bir mirası devralarak bir yandan da geleceğe taşıyoruz. Üç kuşağın arka arkaya değil, aynı anda iç içe çalıştığı harika bir dönem geçirdik. Bu dönem sayesinde, aynı terbiye ve disiplinle yetişme şansımız oldu. Babam ve dedem nispeten disiplin ve otoriteye dayalı bir yönetim sergilerken, biz daha güleryüzlü, beşeri ilişkileri daha güçlü bir yönetim anlayışını tercih ettik. Gençliğimiz, dinamizmimiz ve heyecanımız avantajımız oldu. Tahsil yıllarında işi öğrenmenin, genç yaşlarda yöneticilik kademesinde olmanın, Akbank Menkul Değerler Müdürlüğü'nden emekli bankacı olan annemiz Tülin Barışkan'ın tüm hesap kitap işlerini en ince noktasına kadar kontrol etmesinin büyük avantajını yaşıyoruz.

Zaman içinde kurumsallaşma çalışmalarına odaklandık ve her zaman inovasyona önem verdik. Dün olduğu gibi bugün de sektörel gelişmeleri yakından takip ediyor, fuarlara ve seminerlere katılıyoruz. Birlikte çalıştığımız ustalarımıza eğitim fırsatları yaratarak, onların da mesleki gelişimlerine destek oluyoruz. İşimizle ilgili hukuki gelişmeleri de yine avukatlarımız ve mali müşavirimiz aracılığıyla yakından izliyoruz.

2012 yılı için dilekleriniz nelerdir?

Öncelikle herkes için sağlık, huzur, başarı, anlayış ve hoşgörü dolu bir yıl temenni ediyoruz. Mutlu insanların yaşadığı her bakımlı binanın mutlu mahallelere, semtlere ve şehirlere dönüşeceği, İstanbul'un asaletinin mutlulukla daha çok birleşeceği bir yıl diliyoruz.İLGİLİ HABERLER

>>"APARTMAN YÖNETİCİLİĞİNDE DÜNDEN BUGÜNE NELER DEĞİŞTİ?" haberini görmek için tıklayınız...


>>"APARTMAN YÖNETİMİNDE KRİTİK SORUNLAR, PRATİK ÇÖZÜMLER" haberini görmek için tıklayınız...