YÖNETİM

Profesyonel Yöneticinizi Sorguya Çekin!
Apartmanınızı profesyonel bir yöneticiye emanet etmeden önce hangi hususlara dikkat etmelisiniz? En sağlıklısı, 11 kritik soruya yanıt arayarak işe başlamak... Eğer bize sorarsanız, elbette içtenlikle yanıtlamaya hazırız...

1. Profesyonel yönetim şirketinin ticari unvanı nedir?

Yönetim şirketinizin "şahıs şirketi" olması hususu çok önemlidir. Ltd. gibi şirketler sadece sermayeleri oranında sorumluluk taşırlar. "Barışkan" marka ve tescil belgesi mevcut olan, sadece referans usulü çalışan, ilke ve prensiplerinden ödün vermeyen, dürüst bir "marka"dır.

2. Profesyonel yönetim şirketinin faaliyet alanı nedir?

Barışkan Yönetim&Danışmanlık olarak 1983 yılından bu yana sadece "apartman" "site" "iş merkezi" "bina" ve "konut" yönetiyoruz. Emlaksigorta gibi alanlar, gelirleri çok daha cazip ve yüksek olmasına rağmen hiçbir zaman çalışma sahamız içine girmemiştir. Yöneticilik ciddi ve sorumluluk isteyen bir meslektir. "Emlak komisyonculuğu", "sigortacılık", "muhasebecilik", gibi ana meslek dallarına aracılık ve hizmet etme amacından yola çıkan yöneticilik, anlayışımızla bağdaşmamaktadır.

3. Profesyonel yöneticinizin mesleği nedir?

Barışkan Yönetim&Danışmanlık firma ortaklarının her ikisi de ekonomist olup, şirket bünyesinde çalışanların tümü üniversite mezunudur ve alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşmaktadır.

4. Profesyonel yönetim firmanızda tüm gelir-gider hesapları usulüne uygun tutulacak mıdır?

Barışkan Yönetim&Danışmanlık'ta tüm hesaplar hem bilgisayar destekli hem de klasik usül işletme defteri esaslı tutulmakta olup, tüm para giriş ve çıkışları apartman adına açılmış banka kanalıyla yapılmaktadır.

5. Profesyonel yöneticinizin çalıştığı çözüm ortakları muteber midir?

Barışkan Yönetim&Danışmanlık, 30 yıldır alanında uzman/usta olan kişilerle çalışmaktadır.

6. Profesyonel yönetim şirketinin aldığı ücret ne kadardır, ne olmalıdır?

Konut kapıcılarının aldığı en düşük maaş olan asgari ücretin net rakamına, senelik izinlerini ve varsa bayram-yılbaşı ikramiyeleri hesaba katıldığında, tüm apartmanın sorumluluğunu aynen bir vekil gibi üstlenecek olan yöneticinin maaşı asgari-net ücret miktarının altına düşmeyecek şekilde; karşılıklı konuşmalarla belirlenmelidir.

Apartman yöneticisi olarak düşük ücret isteyen firmaların gerçek sebebi yöneticilik mesleğini yardımcı meslek olarak görmeleri ve/veya tabiri caizse sürümden kazanma mantığı içermektedir. Para kazanma odaklı yapılan bu ücret politikası genellikle şirketler tarafından gerçekleştirilmekte olup, bu şirket bünyelerinde kuvvetle muhtemel diğer ek iş alanları da mevcuttur.

7. Profesyonel yöneticiniz sizinle tek tek iletişim kuruyor mu?

Barışkan Yönetim&Danışmanlık'ta her kat malik ve sakini kendi yöneticisiyle bizzat konuşma, görüşme hakkına sahiptir.

8. Profesyonel yöneticiniz istediğiniz an hesap detaylarını verebiliyor mu?

Barışkan Yönetim&Danışmanlık'ta cari olarak tutulan hesaplar, muntazam olarak kaydedilmekte olup, olanca şeffaflığıyla sunulmaktadır.

9. Profesyonel yönetim şirketiniz ödeme bilgilerinizi ve detayları sizinle şeffaf olarak paylaşıyor mu?

Barışkan Yönetim&Danışmanlık'ta; her soru ya da sorun tüm açıklığıyla yazılı olarak malik ve sakinlere bildirilir. Gerek posta gerek e-mail ve sms yoluyla hatırlatılır, paylaşılır.

10. Profesyonel yönetim şirketiniz gelir-gider hesaplarının yanı sıra dönemsel olarak detaylı bilanço hazırlıyor mu?

Barışkan Yönetim&Danışmanlık'ta her dönem sonu, her genel kurul öncesi muhakkak detaylı bilanço hazırlanır.

11. Profesyonel yönetim şirketiniz dönem başlarında işletme projesini onayınıza sunuyor mu?

Barışkan Yönetim&Danışmanlık'ta her dönem başı, enflasyon rakamları ve bir önceki yılın gelir-gider durumları göz önünde bulundurularak yeni dönem için işletme projesi hazırlanır.BARIŞKAN YÖNETİM&DANIŞMANLIK, apartman yönetimi ve danışmanlığı yapan ilk firmadır. Prensiplerİnden ödün vermez; dürüsttür, ilkelidir. Apartman yaşantısındaki güven ve huzur temel öncelikleridir.